A Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórház Neurológiai osztályának osztályvezető főorvosát kérdeztük a szklerózis multiplex betegség során használható immunmoduláló kezelésekről és a legújabb készítményekről.
Mikor indokolt immunmoduláló gyógyszer alkalmazása az SM betegek terápiájában?
Az ún. relapszáló-remittáló kórlefolyású sclerosis multiplexben indokolt az immunmoduláló terápia, ha a betegség aktív, a betegnek két, vagy három éven belül legalább két schubja (relapszusa/visszaesése) van.
A kórban szenvedők hogyan juthatnak hozzá ezekhez a készítményekhez? A gyógyszerek hogyan módosíthatják a betegség lefolyását?
Magyarország valamennyi SM központjában az SM-mel foglalkozó neurológus szakorvosok felírhatják ezeket a készítményeket. A beteg feladata csak annyi, hogy egy háziorvosi beutalóval felkeresse az általa kiválasztott SM központot és gondozásba vetesse magát. A gyógyszerek hatására a betegség aktivitása csökken, a készítmények csökkentik a schubok számát, és így lassul a betegség progressziója is.
Úgy tudjuk a kezelés eredményességéhez szükséges a gyógyszerek pontos adagolása. Mi történik akkor, ha valaki rendszertelenül szedi be ezeket a készítményeket?
Természetesen a gyógyszerek teljes hatékonyságukat akkor tudják kifejteni, ha az adagolás a törzskönyvezett gyakorisággal és gyógyszer adaggal történik. Ellenkező esetben a hatékonyság csökken.
Alkalmaznak-e olyan gyógyszereket, terápiákat, amelyek a betegek közérzetét is javíthatják?
Tüneti készítmények is léteznek természetesen sclerosis multiplexben, fáradékonyság, depresszió esetén pl. markánsan javulhat a beteg közérzete az un. SSRI típusú antidepresszánsok hatására.
Jelenleg milyen új immunmoduláns készítmények, kezelések könnyítik a betegek életét? Ezek milyen előnyökkel, hátrányokkal járnak?
Jelenleg két új immunmoduláns kezelés, ill. viszonylag új készítmény van törzskönyvezve Magyarországon a „régi, hagyományos” készítményeken (béta-interferon készítmények és glatiramer-acetát) kívül: a natalizumab és a fingolimod (utóbbi finanszírozási befogadása jelenleg van folyamatban). Előbbi havonta egyszer adott infúzió formájában, utóbbi pedig naponta egyszer szedett kapszula formájában érhető el. A törzskönyvezett indikáció szerint ezek a készítmények alapvetően az igen aktív, a bázis immunmoduláló kezelésekre nem kellőképpen reagáló betegségben alkalmazhatók.
Az elkövetkező 1-2 évben további, szájon keresztül szedett gyógyszerek törzskönyvezése várható Európában, így hazánkban is.